Založ si blog

Chcem spievať vo Voice

Spev a hudba ma sprevádza od mala. Myslím si, že spev je to najmenej ľudské, čo sa v spoločnosti vyskytuje. Dotýka sa nebies. Akoby sme sa zaradili medzi státisíce anjelov, nádherne spievajúcich na slávu Vznešeného.

 

Biblická kniha Jób 38:7 vraví: …keď si ranné hviezdy zborom spievali a Boží synovia všetci plesali? —  Katolícky preklad (mojabiblia.sk)

 

Mladí kastráti

Citlivým ľuďom sa páčia spevy mladých, ešte nezmutovaných chlapcov. V minulosti sa mladí chlapci, pre svoj anjelsky hlas kastrovali a obsadzovali do chrámových zborov katolíckej cirkvi. Mrzačili sa mladí (8 až 10 roční) ľudia, aby sa mohlo kňažstvo tešiť z pofidérneho a neprirodzeného umenia mladých chlapcov, ale aj starších, nikdy nezmutovaných mužov. Je v tom kus skazenosti. Naozaj veľmi jednoduchou alternatívou by bol ženský soprán. To však nebolo možné, pretože pápež prítomnosť žien, nielen v kostoloch, zakázal. V roku 1588 pápež Sixtus V. zakázal ženám spievať na javisku akéhokoľvek divadla alebo opery.

 

Spievajúci strom

Na šírych porastoch Afriky rastie podivuhodný strom. Patrí do rodu akácia a je známy ako pískajúci strom. Lebo keď sa medzi jemnými vetvami ospalo poneviera vietor, znie to, akoby strom pískal. Neobyčajne dlhé a tenké tŕne stromu vibrujú vo vetre. Na tónoch sa podieľajú aj hálky, ktoré produkujú zvuk podobný tomu, ktorý vzniká pri fúkaní do hrdla prázdnej fľaše. Hálky a otvory, ktoré vydlabali mravce a iná chrobač majú rôznu veľkosť, a preto vydávajú tóny rôznej výšky. Tie prispievajú k jedinečnosti a kráse tohto pískajúceho stromu.

 

Trubadúri a potulní speváci

Speváci piesni o dvornej láske a rytierstve. Známi sú svojimi canzo d’amor čiže ľúbostnými piesňami — a preto sú často zobrazovaní s lutnou v ruke, ako spievajú serenádu nejakej dáme. Trubadúrom sa darilo najviac v 12. a 13. storočí v oblasti južného Francúzska. Boli to básnici hudobníci, ktorí písali v jazyku langue d’oc. „Trubadúr“, je odvodený z occitanského slovesa trobar, to znamená „skladať, vynachádzať, objavovať“. Trubadúri dokázali nájsť to pravé slovo alebo rým vhodný do ich elegantných veršov. Ich poézia bola zhudobnená a ľuďmi spievaná. Trubadúri cestovali z mesta do mesta, často v spoločnosti profesionálnych spevákov. Hrali svoje piesne na harfe, husliach, flaute, lutne alebo na gitare. Najímali si ich bohatí, aby vystúpili na trhoviskách, slávnostiach či na hostinách.

 

Spev na kresťanských zhromaždeniach

Kresťanský muži aj ženy dnes radi na svojich zhromaždeniach spievajú. Podľa vzoru prvých kresťanov i samotného Krista. Ježiš spolu s apoštolmi spievali žalmy. Pravdepodobne spievali biblické žalmy 113. až 118, bolo to tesne pred Ježišovou smrťou. Všetky tieto žalmy vyzdvihujú svätosť a veľkosť Boha Otca. Je viacero príkladov z Biblie, kedy si kresťania spred 2000 rokov uctili Boha piesňou.

 

Milujem, pretože Jehova počuje môj hlas, moje úpenlivé prosby… Obkľúčili ma povrazy smrti a našli ma tiesne šeolu… ‚Ach, Jehova, zaobstaraj mojej duši únik! ​—  (Žalm 116:1–4)

 

Biblické citáty si pozrite, na základe uvedených súradníc, vo svojich vlastných Bibliách. Ja som citáty predložil z prekladu Jehovových svedkov, ak nie je uvedené inak.

Jehovovi svedkovia

19.03.2019

Len pred pár dňami mi jeden pán, ktorého som stretol vo zvestovateľskej službe povedal, že sme na Slovensko dokapali po nežnej revolúcii. Nie, nie je to tak. Zopár čísel nikoho predsa nezabije viac »

Smútok a evolúcia

14.03.2019

A akú odpoveď poskytne evolúcia na naše spomienky, tie dávne, ale aj na tie spred pár dní? Ako vysvetľuje evolúcia, že ich máme? Aká slabosť tentokrát Evolúciu podnietila, aby "konala"? viac »

Evolučná teória diskriminuje

13.03.2019

Evolučná teória nie je na našich školách predkladaná takým spôsobom, aký si v skutočnosti zasluhuje, teda len ako teória. Predkladá sa žiakom ako jediná správna. Nepredkladá sa ako jeden viac »

Venezuela

Rusko a USA sa v Ríme nezhodli, ako riešiť situáciu vo Venezuele

19.03.2019 23:01

Postoj Ruska a Spojených štátov k situácii vo Venezuele sa líši aj po dnešnom rokovaní zástupcov oboch krajín v Ríme.

ISRAEL-PALESTINIANS/VIOLENCE

Hamas čelí v pásme Gazy najväčším demonštráciám za posledných 12 rokov

19.03.2019 21:52

Stovky Palestíčanov zaplavili v uplynulých dňoch ulice v pásme Gazy a protestovali proti zúfalým životným podmienkam a blokáde.

EU-TURKEY/

EÚ chce v júni začať rozhovory o členstve so Severným Macedónskom

19.03.2019 21:11

Stalo sa tak potom, čo Severné Macedónsko odstránilo najväčšiu prekážku pre vstup do EÚ - minulý mesiac zmenilo svoj oficiálny názov.

USA-BRAZIL/

USA zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO, povedal Trump

19.03.2019 20:23

Americký prezident Donald Trump to povedal v utorok počas stretnutia s brazílskym prezidentom Jairom Bolsonarom v Bielom dome.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 62045x
Priemerná čítanosť článkov: 2698x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy