Založ si blog

Chcem spievať vo Voice

Spev a hudba ma sprevádza od mala. Myslím si, že spev je to najmenej ľudské, čo sa v spoločnosti vyskytuje. Dotýka sa nebies. Akoby sme sa zaradili medzi státisíce anjelov, nádherne spievajúcich na slávu Vznešeného.

 

Biblická kniha Jób 38:7 vraví: …keď si ranné hviezdy zborom spievali a Boží synovia všetci plesali? —  Katolícky preklad (mojabiblia.sk)

 

Mladí kastráti

Citlivým ľuďom sa páčia spevy mladých, ešte nezmutovaných chlapcov. V minulosti sa mladí chlapci, pre svoj anjelsky hlas kastrovali a obsadzovali do chrámových zborov katolíckej cirkvi. Mrzačili sa mladí (8 až 10 roční) ľudia, aby sa mohlo kňažstvo tešiť z pofidérneho a neprirodzeného umenia mladých chlapcov, ale aj starších, nikdy nezmutovaných mužov. Je v tom kus skazenosti. Naozaj veľmi jednoduchou alternatívou by bol ženský soprán. To však nebolo možné, pretože pápež prítomnosť žien, nielen v kostoloch, zakázal. V roku 1588 pápež Sixtus V. zakázal ženám spievať na javisku akéhokoľvek divadla alebo opery.

 

Spievajúci strom

Na šírych porastoch Afriky rastie podivuhodný strom. Patrí do rodu akácia a je známy ako pískajúci strom. Lebo keď sa medzi jemnými vetvami ospalo poneviera vietor, znie to, akoby strom pískal. Neobyčajne dlhé a tenké tŕne stromu vibrujú vo vetre. Na tónoch sa podieľajú aj hálky, ktoré produkujú zvuk podobný tomu, ktorý vzniká pri fúkaní do hrdla prázdnej fľaše. Hálky a otvory, ktoré vydlabali mravce a iná chrobač majú rôznu veľkosť, a preto vydávajú tóny rôznej výšky. Tie prispievajú k jedinečnosti a kráse tohto pískajúceho stromu.

 

Trubadúri a potulní speváci

Speváci piesni o dvornej láske a rytierstve. Známi sú svojimi canzo d’amor čiže ľúbostnými piesňami — a preto sú často zobrazovaní s lutnou v ruke, ako spievajú serenádu nejakej dáme. Trubadúrom sa darilo najviac v 12. a 13. storočí v oblasti južného Francúzska. Boli to básnici hudobníci, ktorí písali v jazyku langue d’oc. „Trubadúr“, je odvodený z occitanského slovesa trobar, to znamená „skladať, vynachádzať, objavovať“. Trubadúri dokázali nájsť to pravé slovo alebo rým vhodný do ich elegantných veršov. Ich poézia bola zhudobnená a ľuďmi spievaná. Trubadúri cestovali z mesta do mesta, často v spoločnosti profesionálnych spevákov. Hrali svoje piesne na harfe, husliach, flaute, lutne alebo na gitare. Najímali si ich bohatí, aby vystúpili na trhoviskách, slávnostiach či na hostinách.

 

Spev na kresťanských zhromaždeniach

Kresťanský muži aj ženy dnes radi na svojich zhromaždeniach spievajú. Podľa vzoru prvých kresťanov i samotného Krista. Ježiš spolu s apoštolmi spievali žalmy. Pravdepodobne spievali biblické žalmy 113. až 118, bolo to tesne pred Ježišovou smrťou. Všetky tieto žalmy vyzdvihujú svätosť a veľkosť Boha Otca. Je viacero príkladov z Biblie, kedy si kresťania spred 2000 rokov uctili Boha piesňou.

 

Milujem, pretože Jehova počuje môj hlas, moje úpenlivé prosby… Obkľúčili ma povrazy smrti a našli ma tiesne šeolu… ‚Ach, Jehova, zaobstaraj mojej duši únik! ​—  (Žalm 116:1–4)

 

Biblické citáty si pozrite, na základe uvedených súradníc, vo svojich vlastných Bibliách. Ja som citáty predložil z prekladu Jehovových svedkov, ak nie je uvedené inak.

Krása zo Sáby

15.05.2019

Krása zo Sáby [caption id="attachment_1536" align="aligncenter" width="630"] obrázok: pixabay.com[/caption]

Smrť v Benátkach

14.05.2019

Smrť v Benátkach [caption id="attachment_1530" align="aligncenter" width="630"] Smrť v Benátkach (img: https://filmtoro.sk/)[/caption]

Umučenie

10.05.2019

Umučenie [caption id="attachment_1527" align="aligncenter" width="630"] Umučenie[/caption]

izrael, palestína, protest,

Izraelská armáda reagovala náletmi na palestínsky raketový útok z Gazy

17.08.2019 13:39

Na izraelskej hranici demonštrovalo okolo 5 600 ľudí, niektorí hádzali výbušné zariadenia smerom k vojakom.

Peking, Čína, zápcha

Čína výrazne zmiernila dovoz zlata, nechce míňať doláre

17.08.2019 12:18

Čína od mája výrazne obmedzila dovoz zlata, uviedli zdroje z trhu, čo by mohlo naznačovať, že sa usiluje zmierniť odlev dolárov a podporiť národnú menu.

Jeffrey Epstein

Epstein spáchal samovraždu, ukázala pitva

17.08.2019 11:28

Cudzie zavinenie smrti finančníka Jeffreyho Epsteina úrady oficiálne vylúčili.

peniaze, dôchodok, peňaženka, euro

Priemerný zárobok v roku 2020 má byť 1148 eur, minimálny polovičný

17.08.2019 11:06

Ak by sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila na 580 eur, tvorila by 50,5 percenta z očakávanej priemernej mzdy na Slovensku v roku 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 83717x
Priemerná čítanosť článkov: 2392x

Autor blogu

Kategórie