Založ si blog

Lipšic, nájdite si svoje útočištné mesto

A predstŕkajú sa ako …ja neviem čo. Daniel Lipšic, Štefan Skrúcaný. Či, slovensko-česká speváčka, Darina Rolinsová. A niekoľko ďalších mediálne známych osobnosti. Čo majú spoločného títo menovaní? Neúmyselne zabili. Dopravná nehoda.

Poďme do veľmi dávnej minulosti. Staroveký Izrael. V Izraely existovali tzv. útočištné mestá (asi 1500. rok pre. n. l.) . Na území Izraela bolo takýchto miest šesť. Do týchto miest mohli utiecť ľudia, ktorí neúmyselne zabili. Museli opustiť svoj domov, spretŕhať všetky putá s rodinou a priateľmi. Ak teda, chceli naďalej žiť. Krvná pomsta bola v teokratickom Izraely legálna (oko za oko…).

Páchateľ však nesmel voči obeti, pred jej smrťou, prechovávať nenávisť. To bola zásadná podmienka. To predstavení mesta, kam takýto nešťastník, pred krvným pomstiteľom unikol, podrobne skúmali. Museli poctivo prešetriť celú trestnú vec. Pokiaľ starešinovia mesta nenašli žiadnu priťažujúcu okolnosť, uchádzač sa mohol do ich mesta nasťahovať.

V útočištnom meste páchateľovi nehrozil žiadny postih. Tu mohol normálnym spôsobom žiť. Pracovať a viesť spoločenský život. Smrť v rámci krvnej pomsty mu nehrozila. Bol v absolútnom bezpečí. Hranice mesta však nesmel opustiť. Ak opustil brány útočištného mesta, pozostalý si ho mohol vyčíhať a zabiť ho. Znie to ako z dákej drsnej rozprávky, ale bolo to tak.

Iba ak zomrel v Izraely veľkňaz (úrad veľkňaza bol doživotný), vtedy sa mohol takýto páchateľ vziať a opustiť útočištné mesto a vrátiť sa domov. Bol bez viny. V tomto prípade ho mstiaci pozostalý už nesmel napadnúť.

Neviem, či je to naozaj tak, ale veľmi sa tomuto opatreniu podobali azylové postupy katolíckej cirkvi, ktoré ponúkali v kostoloch, či v cirkevných budovách pre tých, ktorí boli, nejakým spôsobom v nebezpečí.

Pamätám si, ako dnes. Štefan Skrúcaný ešte v ten istý rok, kedy smrteľne zrazil svoju obeť, nám na Trenčianskej televízii (tv už neexistuje) rozprával o morálke, v rámci vianočného obdobia. A Lipšica, je v týchto dňoch, zase plná televízia.

Doposiaľ nenašli svoje utočištné mesto.

 

Editované.

Jehovovi svedkovia

19.03.2019

Len pred pár dňami mi jeden pán, ktorého som stretol vo zvestovateľskej službe povedal, že sme na Slovensko dokapali po nežnej revolúcii. Nie, nie je to tak. Zopár čísel nikoho predsa nezabije viac »

Chcem spievať vo Voice

15.03.2019

Spev a hudba ma sprevádza od mala. Myslím si, že spev je to najmenej ľudské, čo sa v spoločnosti vyskytuje. Dotýka sa nebies. Akoby sme sa zaradili medzi státisíce anjelov, nádherne spievajúcich viac »

Smútok a evolúcia

14.03.2019

A akú odpoveď poskytne evolúcia na naše spomienky, tie dávne, ale aj na tie spred pár dní? Ako vysvetľuje evolúcia, že ich máme? Aká slabosť tentokrát Evolúciu podnietila, aby "konala"? viac »

Venezuela

Rusko a USA sa v Ríme nezhodli, ako riešiť situáciu vo Venezuele

19.03.2019 23:01

Postoj Ruska a Spojených štátov k situácii vo Venezuele sa líši aj po dnešnom rokovaní zástupcov oboch krajín v Ríme.

ISRAEL-PALESTINIANS/VIOLENCE

Hamas čelí v pásme Gazy najväčším demonštráciám za posledných 12 rokov

19.03.2019 21:52

Stovky Palestíčanov zaplavili v uplynulých dňoch ulice v pásme Gazy a protestovali proti zúfalým životným podmienkam a blokáde.

EU-TURKEY/

EÚ chce v júni začať rozhovory o členstve so Severným Macedónskom

19.03.2019 21:11

Stalo sa tak potom, čo Severné Macedónsko odstránilo najväčšiu prekážku pre vstup do EÚ - minulý mesiac zmenilo svoj oficiálny názov.

USA-BRAZIL/

USA zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO, povedal Trump

19.03.2019 20:23

Americký prezident Donald Trump to povedal v utorok počas stretnutia s brazílskym prezidentom Jairom Bolsonarom v Bielom dome.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 62045x
Priemerná čítanosť článkov: 2698x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy