Založ si blog

Lipšic, nájdite si svoje útočištné mesto

A predstŕkajú sa ako …ja neviem čo. Daniel Lipšic, Štefan Skrúcaný. Či, slovensko-česká speváčka, Darina Rolinsová. A niekoľko ďalších mediálne známych osobnosti. Čo majú spoločného títo menovaní? Neúmyselne zabili. Dopravná nehoda.

Poďme do veľmi dávnej minulosti. Staroveký Izrael. V Izraely existovali tzv. útočištné mestá (asi 1500. rok pre. n. l.) . Na území Izraela bolo takýchto miest šesť. Do týchto miest mohli utiecť ľudia, ktorí neúmyselne zabili. Museli opustiť svoj domov, spretŕhať všetky putá s rodinou a priateľmi. Ak teda, chceli naďalej žiť. Krvná pomsta bola v teokratickom Izraely legálna (oko za oko…).

Páchateľ však nesmel voči obeti, pred jej smrťou, prechovávať nenávisť. To bola zásadná podmienka. To predstavení mesta, kam takýto nešťastník, pred krvným pomstiteľom unikol, podrobne skúmali. Museli poctivo prešetriť celú trestnú vec. Pokiaľ starešinovia mesta nenašli žiadnu priťažujúcu okolnosť, uchádzač sa mohol do ich mesta nasťahovať.

V útočištnom meste páchateľovi nehrozil žiadny postih. Tu mohol normálnym spôsobom žiť. Pracovať a viesť spoločenský život. Smrť v rámci krvnej pomsty mu nehrozila. Bol v absolútnom bezpečí. Hranice mesta však nesmel opustiť. Ak opustil brány útočištného mesta, pozostalý si ho mohol vyčíhať a zabiť ho. Znie to ako z dákej drsnej rozprávky, ale bolo to tak.

Iba ak zomrel v Izraely veľkňaz (úrad veľkňaza bol doživotný), vtedy sa mohol takýto páchateľ vziať a opustiť útočištné mesto a vrátiť sa domov. Bol bez viny. V tomto prípade ho mstiaci pozostalý už nesmel napadnúť.

Neviem, či je to naozaj tak, ale veľmi sa tomuto opatreniu podobali azylové postupy katolíckej cirkvi, ktoré ponúkali v kostoloch, či v cirkevných budovách pre tých, ktorí boli, nejakým spôsobom v nebezpečí.

Pamätám si, ako dnes. Štefan Skrúcaný ešte v ten istý rok, kedy smrteľne zrazil svoju obeť, nám na Trenčianskej televízii (tv už neexistuje) rozprával o morálke, v rámci vianočného obdobia. A Lipšica, je v týchto dňoch, zase plná televízia.

Doposiaľ nenašli svoje utočištné mesto.

 

Editované.

Krása zo Sáby

15.05.2019

Krása zo Sáby [caption id="attachment_1536" align="aligncenter" width="630"] obrázok: pixabay.com[/caption]

Smrť v Benátkach

14.05.2019

Smrť v Benátkach [caption id="attachment_1530" align="aligncenter" width="630"] Smrť v Benátkach (img: https://filmtoro.sk/)[/caption]

Umučenie

10.05.2019

Umučenie [caption id="attachment_1527" align="aligncenter" width="630"] Umučenie[/caption]

izrael, palestína, protest,

Izraelská armáda reagovala náletmi na palestínsky raketový útok z Gazy

17.08.2019 13:39

Na izraelskej hranici demonštrovalo okolo 5 600 ľudí, niektorí hádzali výbušné zariadenia smerom k vojakom.

Peking, Čína, zápcha

Čína výrazne zmiernila dovoz zlata, nechce míňať doláre

17.08.2019 12:18

Čína od mája výrazne obmedzila dovoz zlata, uviedli zdroje z trhu, čo by mohlo naznačovať, že sa usiluje zmierniť odlev dolárov a podporiť národnú menu.

Jeffrey Epstein

Epstein spáchal samovraždu, ukázala pitva

17.08.2019 11:28

Cudzie zavinenie smrti finančníka Jeffreyho Epsteina úrady oficiálne vylúčili.

peniaze, dôchodok, peňaženka, euro

Priemerný zárobok v roku 2020 má byť 1148 eur, minimálny polovičný

17.08.2019 11:06

Ak by sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila na 580 eur, tvorila by 50,5 percenta z očakávanej priemernej mzdy na Slovensku v roku 2020.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 83720x
Priemerná čítanosť článkov: 2392x

Autor blogu

Kategórie